przeciągarka liniowa

Podczas budowy linii kablowych niezbędny jest cały szereg profesjonalnego sprzętu, który umożliwia sprawne i bezpieczne przeprowadzanie prac. Absolutną podstawą są oczywiście kable, które trzeba chronić przed uszkodzeniem czy zawilgoceniem, ponieważ to oznaczałoby dla inwestora spore straty. Warto więc bliżej przyjrzeć się wymaganiom wobec bębnów kablowych, a także przeznaczonym do nich podnośnikom, stojakom czy rozwijakom.

Zastosowanie bębnów podczas budowy linii kablowych

Linie kablowe doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza, ryzyko uszkodzenia, teren jest mocno zurbanizowany czy konieczne jest przecinanie się linii energetycznych o różnych napięciach. Warto jednak wziąć pod uwagę, że koszt budowy linii napowietrznej jest niższy od kablowej. Inwestycja musi być więc dobrze zaplanowana i zrealizowana z dbałością o wszystkie zasady bezpieczeństwa, aby nie doszło do niepotrzebnych strat materiałów np. uszkodzenia kabli. Właśnie dlatego, tak ważną rolę odgrywają bębny czy stojaki kablowe.

Podczas transportu na miejsce budowy kable są nawinięte na bębny, ponieważ jest to najlepszy sposób, aby zapobiec ich rozwinięciu czy uszkodzeniu. Konieczne jest także zabezpieczenie kabli przed zawilgoceniem, ponieważ w takiej sytuacji nie będą zdatne do użycia podczas budowy linii. Zastosowanie bębnów jest niezbędne, gdyż tylko kable o długości do 50 m mogą być transportowane w formie zwiniętych kręgów. Ostrożność trzeba jednak zachować nie tylko podczas przewozu kabli, ale też rozwijania, gdy już znajdą się na miejscu budowy. Właśnie dlatego, niezbędne okazuje się również takie wyposażenie, jak rozwijak do bębnów, dzięki któremu cały proces przebiega płynnie, bez narażenia kabla na uszkodzenie. Takie urządzenie znacznie ułatwia pracę monterów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru bębna kablowego?

Zdecydowana większość bębnów kablowych jest wykonana z drewna. Ten naturalny materiał doskonale sprawdza się podczas transportu kabli, oczywiście pod warunkiem, że mamy do czynienia z surowcem wysokiej jakości. Do tego celu najlepiej nadaje się wytrzymała tarcica iglasta, którą pozyskuje się z sosny lub świerku. Tarcica wykorzystywana do produkcji kabli musi być też odpowiednio przygotowana do tego celu. Pierwszym etapem zazwyczaj jest obróbka termiczna, która zapobiega nadmiernej wilgotności tarcicy. W ten sposób produkuje się bębny wysokiej jakości, zapewniające odpowiednie warunki transportu kabli.

Niezbędne jest również zabezpieczenie bębna przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Tak istotną rolę odgrywa więc impregnacja, dzięki której tarcica jest zabezpieczona przed przyjmowaniem wilgoci z otoczenia. Solidna impregnacja metodą zanurzeniową sprawia też, że drewno przestaje być podatne na działanie szkodników czy grzybów, a w dużej mierze również na uszkodzenia mechaniczne.

Bębny kablowe, podobnie jak reszta sprzętu używanego podczas budowy linii, są oczywiście obwarowane normami jakości. Metody ich obróbki zostały określone w Polskiej Normie PN-91/0-79353. Warto więc korzystać z usług producentów, których wyroby są zgodne z wytycznymi tej normy, ponieważ to zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania bębna.

Istotnym czynnikiem jest też oczywiście średnica. W zależności od producenta, dostępne są bębny w różnym przedziale wielkości, zazwyczaj jest od ok. 500 do 3000 mm średnicy. Wielu producentów zapewnia jednak możliwość wykonania bębna spełniającego indywidualne wymagania klienta.

Bezpieczne użytkowanie bębnów kablowych

Podczas użytkowania bębnów kablowych bardzo ważne jest oczywiście zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć uszkodzenia kabli czy zagrożenia zdrowia pracowników. Przede wszystkim, bębny podczas transportu muszą być zabezpieczone przed przemieszczaniem i ułożone poziomo względem osi. Pod żadnym pozorem nie można zrzucać bębnów podczas rozładunku. Do ich przemieszczania wykorzystuje się najazd, wózek czy podnośnik do kabli. Popularnością cieszą się zwłaszcza podnośniki hydrauliczne do bębnów, które charakteryzują się łatwym i szybkim systemem ładowania. Sprawdzają zarówno do drewnianych, jak i stalowych bębnów. Wiele modeli posiada również hydrauliczne systemy hamulcowe czy mechaniczne systemy blokowania, ale zazwyczaj jest to wyposażenie opcjonalne.

Bębny można składować wyłącznie na równym, utwardzonym terenie. Jeżeli pojawia się konieczność umieszczenia ich na pochyłości niezbędne są kliny, które będą chronić przed samoistnym przetoczeniem. Warto też pamiętać, że na tarczy bębna zaznaczony jest kierunek, w którym należy go rozwijać. Wszyscy pracownicy muszą też mieć rękawice ochronne, a z bębna trzeba usunąć elementy, które mogłyby zahaczyć odzież robotnika, czyli gwoździe i drzazgi.

Bęben kablowy może ważyć nawet kilka ton, dlatego oczywiste jest, że podczas jego transportu czy rozwijania należy zachować szczególną ostrożność. Użytkowanie bębnów zgodnie z normami bezpieczeństwa pozwala chronić kable przed uszkodzeniem, a pracowników – przed groźnymi wypadkami.