wciągarki kablowe

Prąd może być doprowadzany do poszczególnych obszarów nie tylko przez tradycyjne linie napowietrzne, ale też linie kablowe. Te bezpieczne, ukryte pod ziemią rozwiązania stosujemy szczególnie na terenach gęsto zabudowanych lub uprzemysłowionych. W naszej ofercie znajduje się również sprzęt przeznaczony do budowy linii kablowych, dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najważniejsze informacje na temat linii kablowych oraz ich zastosowania w przemyśle energetycznym.

Kiedy warto rozważyć poprowadzenie linii kablowej?

Elektromagnetyczne linie kablowe są umieszczane głównie w ziemi, ale można w ten sposób określić również linie prowadzone w kanałach kablowych, ścianach czy rurach. W skład linii kablowych wchodzą kabel wielożyłowy, wiązka kabli jednożyłowych albo kilka kabli jedno- lub wielożyłowych połączonych równolegle oraz oczywiście osprzęt kablowy. W naszej ofercie znajduje się sprzęt niezbędny do poprowadzenia linii kablowych np. prasa akumulatorowa do kabli przeznaczona do zaprasowywania różnego rodzaju kabli i przewodów. Posiadamy również innego rodzaju narzędzia i maszyny m.in. rolki kablowe, najazdy, przyczepy kablowe i wiele innych, dlatego polecamy zapoznać się z naszą ofertą.

Elektromagnetyczne linie kablowe zazwyczaj są wykorzystywane do doprowadzania energii do obszarów, w których niemożliwe jest zastosowanie znacznie częściej spotykanych w Polsce linii napowietrznych. Większa popularność linii napowietrznych wynika głównie ze względów ekonomicznych. Linie kablowe są znacznie bardziej kosztowne, dlatego wykorzystuje się je raczej w szczególnych sytuacjach. Są jednak niezastąpione, jeśli:

  • powietrze na danym terenie jest skażone pyłami lub gazami żrącymi,
  • linia elektromagnetyczna musi prowadzić przez duży zbiornik wodny,
  • w przyszłości planowana jest modernizacja linii (w przypadku linii kablowej jest to znacznie łatwiejsze),
  • istnieje duże ryzyko uszkodzenia linii napowietrznej,
  • teren jest silnie zurbanizowany,
  • linie o różnych napięciach się przecinają,
  • linia ma zapewnić maksymalną niezawodność.

Linie kablowe posiadają więc liczne atuty, które rekompensują wyższe koszty ich budowy. Właśnie dlatego, zainteresowanie tego typu liniami rośnie i w przyszłości będą one prawdopodobnie coraz częściej wybieranym rozwiązaniem.

Budowa linii kablowych

Przy tworzeniu linii kablowych wysokiego napięcia bardzo ważna jest odpowiednia izolacja. Kiedyś jedną z najczęściej stosowanych technologii była izolacja olejowa, ale obecnie jest wykorzystywana coraz rzadziej i to głównie przy liniach o niskim napięciu. Częściej stosuje się za to różnego rodzaju polimery, które sprawdzają się zarówno przy liniach o średnim, jak i wysokim napięciu. Jedną z nowszych technologii jest izolacja gazowa, która co prawda wiąże się z dość wysokimi kosztami, ale wciąż dynamicznie się rozwija.

Bezawaryjność i bezpieczeństwo linii kablowej nie są jednak zależne wyłącznie od właściwości izolacyjnych. Ogromne znaczenie ma również metoda układania kabli. Jedną z nich jest układanie kabla w korytach, które stosuje się szczególnie, kiedy nie ma ograniczeń związanych z użytkowaniem linii bez jej zakopywania. W miejscach, gdzie występuje duże zagęszczenie infrastruktury podziemnej, sprawdza się układanie kabla w kanałach kablowych. Na obszarach wiejskich wciąż stosuje się też bezpośrednie zakopywanie kabli w ziemi. Jeżeli na terenie znajdują się przeszkody (np. bagna, rzeki, drogi), konieczne często okazuje się stosowanie innych metod układania kabla. W wielu sytuacjach sprawdzają się mikrotunele, rury czy wywiercone szyby. W naszej ofercie umieściliśmy więc tak szeroki wybór sprzętu do budowy linii kablowych, aby każdy klient mógł znaleźć odpowiednie narzędzia i maszyny do swojego projektu. Posiadamy m.in. różnego typu podnośniki do bębnów kablowych, najazdy, trawersy, wózki czy stojaki.

Zalety i wady linii kablowych

Rosnąca popularność linii kablowych oczywiście nie jest przypadkowa. Wynika z licznych zalet tego typu rozwiązań. Linie kablowe są przede wszystkim mniej awaryjne, ponieważ nie są narażone na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Warto też wziąć pod uwagę bezpieczeństwo, bo linie napowietrzne to większe ryzyko porażenia. Linie kablowe są niewidoczne, co sprawia, że nie zaburzają estetyki otoczenia.

Każda technologia posiada jednak nie tylko zalety, ale też wady. Linie kablowe są przede wszystkim bardziej kosztowne w montażu. Do ich wykonania niezbędne są m.in. wciągarki kablowe, ale też przyczepy, wózki, podnośniki czy narzędzia do narzędzia do obróbki kabli, a to wszystko wiąże się z kosztami. Droższe są także naprawy czy wymiany, ponieważ konieczne jest wykonanie wykopu. Warto też pamiętać, że zaprojektowanie i budowa linii kablowej nie są proste, zwłaszcza jeśli w okolicy znajduje się już infrastruktura podziemna. Pod uwagę należy wziąć również typ gleby, ponieważ niektóre grunty sprzyjają szybszemu zużyciu metalowych elementów instalacji.

Linie kablowe wciąż pozostają w naszym kraju w mniejszości. Ta technologia zdecydowanie jest jednak godna uwagi, ze względu na swoje liczne zalety. Można więc spodziewać się, że w przyszłości linie kablowe będą powstawać w Polsce coraz częściej i w większym stopniu zastępować doskonale znane nam linie napowietrzne.