przeciągarka liniowa

Linie napowietrzne rozciągają się nad naszymi głowami praktycznie w każdym zakątku Polski. Ich projektowanie i budowa to jednak skomplikowana inwestycja, która wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia oraz oczywiście odpowiedniego sprzętu. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, ponieważ w naszej ofercie znalazł się szeroki wybór różnego rodzaju narzędzi i sprzętu do budowy linii napowietrznych.

Charakterystyka linii napowietrznych

Napowietrzna linia dystrybucyjna składa się z linii napowietrznych o różnych poziomach napięcia. Jej szczególną część stanowią linie wysokiego napięcia (110 kV). Przesyłają one moc od elektrowni, farm wiatrowych czy stacji transformatorowo-rozdzielczych najwyższych napięć do stacji transformatorowo-rozdzielczych lub nawet bezpośrednio do dużych zakładów przemysłowych, których zapotrzebowanie na moc przekracza 5 MW. Linie wysokiego napięcia są projektowane jedno- lub dwutorowo. Od rodzaju linii zależne są jej istotne parametry, takie jak odległość między słupami czy liczba przewodów odgromowych.

Do przesyłu i rozdziału mocy od stacji transformatorowo-rozdzielczych o większym napięciu do tych o mniejszym lub bezpośrednio do zakładów o średnim zapotrzebowaniu na moc (do 15 MW) służą linie średniego napięcia (15–30 kV). Powszechnie stosuje się tutaj słupy wykonane z betonu lub drewna, a w wyjątkowych przypadkach nawet z metalu.

W liniach dystrybucyjnych wykorzystuje się również linie napowietrzne niskiego napięcia (0,4 kV). Ich zadaniem jest przesył i rozdział mocy od stacji transformatorowo-rozdzielczych do gospodarstw domowych lub małych zakładów przemysłowych, których zapotrzebowanie na moc nie przekracza 70 kW. Niezależnie od rodzaju linii, bardzo ważna jest precyzja pomiarów. Zastosowanie znajduje tutaj m.in. dynamometr zegarowy czy cyfrowy, wykorzystywany do pomiaru siły ciągnięcia i podnoszenia.

Realizacja inwestycji w linie napowietrzne

Tworzenie sieci elektroenergetycznej to skomplikowany proces, który wymaga wspólnego działania wielu specjalistów. Bardzo często stosuje się tutaj model „zaprojektuj i wybuduj”, który nie wymaga dokładnego wyznaczenia trasy przebiegu linii. Warto jednak pamiętać, że takie działanie jest obarczone dość dużym ryzykiem po stronie wykonawcy, ponieważ to on musi ustalić przebieg linii i dostosować się do warunków panujących na danym terenie. Pod uwagę trzeba wziąć tutaj uwarunkowania planistyczne, środowiskowe, a także prawne.

Kluczowa jest oczywiście analiza terenu, trzeba tutaj opierać się na Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Na trasę wpływają takie czynniki, jak tereny zamieszkane i przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, przemysł, lasy czy lotniska. Warto wziąć pod uwagę, że procedury prawne mogą zajmować nawet kilka lat. Jeżeli napięcie linii przekracza 110 kV można jednak złożyć wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowej, co znacznie przyspiesza formalności.

Po zakończeniu kwestii formalnych, konieczne jest wykonanie projektu podstawowego linii energetycznej. Muszą tam zostać uwzględnione konstrukcje słupów i fundamentów, typ przewodów, oznakowanie linii i izolację. Konieczne są liczne uzgodnienia m.in. z kolejami państwowymi, siecią gazową czy zarządem gospodarki wodnej. Wykonuje się również wiercenia geologiczne pod późniejsze umiejscowienie słupów. Następnie, powstaje projekt wykonawczy, w którym trzeba już uwzględnić szczegółowe rozwiązania techniczne. Jest to złożony proces, ponieważ należy wziąć pod uwagę m.in. typ konstrukcji wsporczej, rodzaj gruntu, poziom wód gruntowych i możliwość dojazdu specjalistycznych maszyn. Nie wszystkie urządzenia są tak lekkie i łatwe do transportu, jak przeciągarka liniowa. Mówimy tutaj m.in. o koparkach czy wiertnice.

Długość budowy linii napowietrznych często trudno jest przewidzieć. Do istotnych kwestii należy np. możliwość wyłączenia systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego. Czasem okazuje się to niemożliwe, co wpływa na znaczne opóźnienie zakończenia inwestycji.

Sprzęt do budowy linii napowietrznych

Do budowy linii napowietrznych konieczny jest odpowiedni sprzęt. Niezbędna okazuje się np. wciągarka spalinowa, która jest wykorzystywana podczas prac elektrycznych jako wsparcie montażu. Posiadamy również duży wybór uchwytów do napinania przewodów oraz rolek i innych akcesoriów do budowy linii napowietrznych. Oferujemy również inne akcesoria np. drabiny zawieszane, platformy poziome czy nawet liny lub przeznaczone do nich szpule. Dostarczamy więc kompletny sprzęt do budowy linii napowietrznych, a dodatkowo służymy fachową poradą podczas wyboru najlepszego rozwiązania do konkretnego projektu. Budowa linii napowietrznych to poważna inwestycja, którą znacznie ułatwia stosowanie dobrych narzędzi. Mogą to być różne produkty, od najprostszego ręcznego sprzętu do dużych maszyn hydraulicznych. Najważniejszy jest jednak efekt, a mianowicie budowa niezawodnej, bezpiecznej linii napowietrznej. Kluczowe znaczenie ma oczywiście projekt, ale nie można zapominać, że nawet najlepszy zespół nie zdziała nic bez profesjonalnego sprzętu.